Baş Dönmesi

Prof. Dr. M. Cenk Ecevit

Baş Dönmesi

Baş dönmesi kelime olarak İngilizcede yer olan vertigo kelimesinin Türkçesidir. Anadilimizde kullandığımız baş dönmesi kelimesinin karşılığı her zaman iç kulakta yer alan denge organı ve beyin sapı ile bağlantı yollarında kaynaklanan bir hastalığın belirtisi değildir.

Baş dönmesi (vertigo) bir yakınmadır. Yani hastalık değildir bir belirtidir. Bu belirti iç kulakta yer lan denge organından veya denge organının beyin sapı ile bağlantısındaki hastalıklardan kaynaklanabilir. Baş dönmesinin sebeplerinin ortaya konmasında sizin ortaya koyacağınız önceki öykü bulgularınız tek başına % 90 oranında tanının belirlenmesini sağlamaktadır.

Denge organı kaynaklı baş dönmesinin en sık nedeni iç kulaktaki kristallerin yerinden oynamasına bağlı olarak gelişen pozisyona bağlı baş dönmesidir. Bu tür bir baş dönmesinin tespiti ve tedavisi mümkündür ve ayaktan muayene şartlarında uygulanabilir. Diğer nedenlerin ise ayrıntılı öyküsünün alınması, ayrıntılı muayene edilmesi ve gerekli tetkiklerin istenmesi gerekmektedir. Hatta birden çok sayıda muayene edilerek sorunun tespit edilme olasılığının artırılmasına çalışılmalıdır.

WhatsApp