Horlama

Prof. Dr. M. Cenk Ecevit

Horlama

Horlama ve uykuda nefes durması bir arada görülebilen uyku hastalıklarıdır. Horlama sosyal bir sorundur ve tedavi horlayan kişi, horlamadan yakınan ve hekiminiz ile birlikte karar verilmelidir. Horlama çocuk ve yetişkin için ayrı ayrı ele alınmalıdır.

Yetişkin Horlaması

Her horlayanda uykuda nefes durması eşlik eder diye bir kural bulunmamakla beraber uykuda nefes durması olan hastaya çoğunlukla horlama yakınması da eşlik etmektedir. Ayrıntılı gün içindeki ve uykudaki yaşantı öğrenilmelidir. Uyku hijyeni hakkında bilgi alınmalıdır. Ayrıntılı endoskopiyi de içeren kulak burun boğaz muayenesi gerçekleştirilmeli ve uyku açsından önemli olan ölçümler alınmalı veya öğrenilmelidir. Daha sonra polisomnografi diye adlandırılan uyku testi gerçekleştirilmelidir. Uyku hastalıklarında tanı olmadan tedavi uygulanmalıdır.

Uyku testi sonucunda eğer bir cerrahi girişim planlanıyor ise ilaçla sağlanan uyku endoskopisi ile cerrahi tedaviden yarar sağlayacağınız olası anatomik bölge hakkında bilgi edinilmelidir.

Daha sonra hekiminiz ile birlikte hangi tedavisinin sizin için en uygun olacağına kara verilmelidir.

Çocuk Horlaması

Çocukluk çağında horlama yine aynı şekilde uykuda nefes durması ile birlikte olabilir veya
tek başına görülebilir. Yetişkinlerden farklı olarak çocukluk çağında uykuda kabus görme, çığlık atma, konuşma, altını ıslatmaya başlama veya uykuda yürüme gibi belirtiler de uyku hastalıklarının belirtilerindendir. Ayrıca uykuda hava sıcaklığından bağımsız olarak terleme eşlik edebilir.

Çocukluk çağında ne yazık ki uyku testlerinin hem gerçekleştirilmesi zordur hem de testin sağladığı veriler yetişkindekine benzer katkı sağlayamamaktadır. Çocuğun ayrıntılı uyku durumu ve gün içindeki yaşantısı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak gereklidir. Tam bir tanı koydurmada da değişik gün ve saatlerde alınmış uyu videosu yararlı olabilir. Çocukta iyi bir uyku burundan sağlıklı nefes alabilmek ile yakın bağlantılıdır. Bu nedenle burunda tıkanıklığına yol açabilecek hastalıklar ilaç ile tedavi edilmelidir. Geniz ve/veya bademcik büyüklüğünün uyku sorununa katkısı ayrıca değerlendirilmelidir.

WhatsApp